Připomínka 17. listopadu

Petr MarekAktuality

Přestože 17. listopad je v posledních letech spojován především s událostmi roku 1989, není na škodu si připomenout, ŽE VZNIK TOHOTO SVÁTKU se vztahuje k události tragického roku 1939. Odvaha tehdejších studentů, kteří chtěli oslavit výročí založení republiky byla na tehdejší poměry v Evropě neskutečná a jedinečná. Násilně potlačená demonstrace měla oběť- studenta lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jana Opletala. Při jeho pohřbu 17. 11. 1939 v tehdejším Protektorát došlo asi k největší demonstraci za svobodu . Tato událost ohromila svět natolik, že Mezinárodní den studentstva se tento den slaví právě na základě těchto událostí.
Tolik asi historická fakta, když si ale dnes dáte do vyhledávače toto datum jako první se objeví – otevírací doba obchodů 17. listopadu. Dosti trapné, traumatizující až tragické. Přesto vím, že žáci, a to nejen naší školy, nejsou otroci této konzumní doby. Jsou to ti samí odvážní lidé jako v roce 1939 a 1989, jsou to nositelé změn, iniciátoři nových myšlenek a také odvážní realizátoři svých snů. Děkuji Vám za to a zároveň gratuluji k Vašemu svátku

Mgr. et. Bc. Rudolf Sochor, ředitel školy