Dnes je 17. listopadu

Petr MarekAktuality

17. listopadu si Česká republika připomíná dvě historicky významné události.
17. listopadu 1939, který byl posléze vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva, došlo k uzavření českých vysokých škol nacistickými okupanty a popravě vlasteneckých studentů. 17. listopadu 1989 při 50. výročí událostí z období okupace proběhla demonstrace, která přerostla v protest proti tehdejšímu režimu a ve výsledku zahájila sametovou revoluci.
To asi tuší každý a nemá důvod to opakovat. Co však stojí za připomínku je fakt, že vše spustili studenti svou odvahou a chutí žít ve svobodném světě. I vy jste ve věku, kdy máte odvahu a důvody něco měnit, proto rozhodně tento den není jakési vyčpělé výročí. Vím, že má generace doufala, že přijde víc než jen svoboda, vím, že se mnozí z nás bojí budoucnosti a jsou možná zklamáni. Myslím si, že je hodně duležité slyšet svědectví lidi, kteří oboje zažili „na vlastní kůži“ a mohou o tom vyprávět, protože kdo ví, jak bude historie jednou napsaná. Já ale mám tu výhodu, že jsem stále mezi vámi žáky, a nejen naší školy, a vím že vy si tu svobodu a budoucnost vzít nedáte. Ano, jste mladá generace, samozřejmě chcete vlastní identitu. Ale ta musí vycházet i z toho, co se stalo v minulosti. Každá společnost se vrací ke svým klíčovým událostem, které ji formovaly a to je je možná i důvod si tento svátek připomínat. Blahopřeji vám tedy k dnešnímu Mezinárodnímu dni Studentstva.

Mgr. et. Bc. Rudolf Sochor, ředitel školy