Dnes je Den české státnosti – svátek sv. Václava

Petr MarekAktuality

Kouknete – li se na kalendář zjistíte, že máme státní svátek – svátek sv. Václava. Část lidí tuto událost uvítá převážně jako vhodnou příležitost k prodloužení víkendu, ale věřím že někteří z řad našich žáků se alespoň v části své mozkové hemisféry zabývají historickými souvislostmi tohoto dne.
Proč je tedy zrovna on naším patronem? Rozhodně to není pouze fakt, že byl zavražděn svým vlastním bratrem. Svatý Václav představuje spojitost českých zemí, nebo v oné době spíše české koruny, s civilizací celé Evropy. On byl velký vizionář a takové osobnosti národ potřebuje. Právě on stanovil aspekty, které stát potřeboval a stále potřebuje: pevné hranice, respekt obyvatel, nosnou myšlenku budoucnosti. A to je možná to, o čem bychom měli přemýšlet.
Svatý Václav je pro mnohé legendou, která je jednou provždy spjata s naší zemí. Modlili se k ní lidé před tisíci lety stejně, jako dnes.Stmeluje-li někdo český národ natolik, aby se k jeho sochám po staletí scházeli lidé v dobách, kdy je jim nejhůře, zaslouží si bezesporu náš nehynoucí obdiv, respekt a úctu. A jestli hlásáme, že jsme vlastenci, měli bychom znát alespoň kus naší historie. Oslavme tedy dnešní den s myšlenkou, že svatý Václav není jen ta figurka na koni na pražském náměstí, ale i člověk, který nám ukázal cestu.

Mgr. et. Bc. Rudolf Sochor, ředitel školy