Lesnictví

Proč studovat Lesnictví?

Zajímá tě botanika, zoologie, myslivost a příroda. Máš rád les a chceš raději pracovat venku, uzavřená místnost tě neláká. Chceš chránit přírodu, vědět, jak se postarat o zvířata, nebo se stát myslivcem. Lesníkem nemůže být každý, ale pokud ses v předchozích řádcích našel a čteš až sem, pak je to obor přímo pro tebe!

S tímhle oborem si můžeš vybrat z mnoha povolání. Můžeš se stát profesionálním myslivcem, který se stará o vlastní zvěř, můžeš šéfovat celému týmu lidí při těžbě dřeva, nebo být revírníkem, jehož úkolem je udržet les v co nejlepším stavu. Ale možností máš daleko více – pracuj jako strážce nebo ekolog národních parků, státní úředník, staň se podnikatelem nebo pokračuj na vysokou školu!

Přihláška ke studiu (PDF)
Informace o přijímacím řízení

KÓD OBORU
41-46-M/01

ŠKOLNÍ A VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
Lesnictví

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Střední vzdělání s maturitou

ZAKONČENÍ STUDIA
Maturitní zkouška

DÉLKA STUDIA
Čtyřleté studium

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY
Přijímací zkoušky se konají z českého jazyka a matematiky. Kompletní informace o přijímacích zkouškách zde.

POČET PŘIJÍMANÝCH ŽÁKŮ

• Lovecký lístek a zbrojní průkaz

A zúčastníš se i školní honitby v našem polesí.

• Můžeš si vycvičit vlastního psa

Máme skvělé učitele, kteří se výcviku věnují i několik desítek let a pomohou ti vycvičit vlastního loveckého psa.

• Skvělé zázemí

Máme venkovní a krytou střelnici, školní polesí i moderní lesní techniku – všechny znalosti si tak vyzkoušíš na vlastní kůži.

• Důraz na praktické dovednosti

Jak by asi vypadala lesnická škola, která by učila pouze teorii? To se u náš nedozvíš. Naučíš se hromadu teoretických vědomostí, ale vždy když to půjde, propojíme ti je s praxí.

• Průkazy a oprávnění už při škole

Se slevou si můžeš udělat řidičák na auto a traktor, zdarma kromě loveckého lístku a zbrojního průkazu dostaneš například oprávnění pro práci s motorovou pilou.

Jaké mají absolventi uplatnění?

S tímhle oborem si můžeš vybrat z mnoha povolání. Můžeš se stát například profesionálním myslivcem, který se stará o vlastní zvěř, můžeš šéfovat celému týmu lidí při těžbě dřeva, nebo být revírníkem, jehož úkolem je udržet les v co nejlepším stavu. Ale možností máš daleko více – pracuj jako strážce nebo ekolog národních parků, státní úředník, staň se podnikatelem nebo pokračuj na vysokou školu!

Studentka lesnictví

Profil absolventa

• zvládneš se starat o hospodářské využívání lesa
  • uplatníš se ve státní správě, jako podnikatel či ve službách pro lesní hospodářství
  • zvládneš i myslivost – získáš nejvyšší myslivecké vzdělání
  • prodej dříví a dřevařskou prvovýrobu budeš mít v malíčku
  • můžeš se stát lesním technikem i prodejcem lesní techniky
  • uplatníš se i jako ochránce přírody v agenturách, CHKO a národních parcích

Jak to u nás vypadá?

Podívej se na video o oboru lesnictví!

Jak obor vnímají naši studenti?

Alena Ondrušková - třída 4. L

Pocházím z myslivecké rodiny, takže mne to od mala táhlo k přírodě. Lesnická škola Šluknov pro mě byla tedy jasnou volbou. Myslivost již nyní aktivně provozuji.

Václav Trojan - třída 3. L

Jednou z možností, kde bych se chtěl v budoucnu uplatnit, je práce v národním parku, proto jsem hledal školu, která by mne dobře připravila. Jako nadstavbu jsem se začal věnovat trubačství.

Ondřej Vaněk - třída 4. L

Chtěl bych se stát revírníkem, takže lesárna Šluknov pro mne byla jasnou volbou. Škola mi poskytuje i dostatek vyžití v myslivosti a kynologii, což mi skvěle vyhovuje.