Zamyšlení pana ředitele k 28. říjnu

Petr MarekAktuality

Dnes je 28. říjen.

Při vyslovení nebo přečtení tohoto data není nutno u nás doplňovat letopočet. Každý občan naší republiky ví, že se jedná o 28. říjen 1918. Je to s velkou úctou vnímaný den, kdy vlast Čechů, Moravanů, Slováků a části Slezanů získala po pádu Rakousko – Uherského císařství samostatnost. Jak máme 28. říjen chápat a pojímat dnes? Neměl by nám připomínat, že žijeme díky mnoha předchozím význačným osobnostem ve svobodném státě a že bychom si této svobody měli více vážit? Neměl by nás učit větší lásce k vlasti? Neměl by nás vést k většímu zamyšlení a varovat nás, že bez vzájemného respektu, spolupráce a pomoci můžeme velmi snadno prohýřit znovu získanou demokracii?

28. říjen se tak stává významným symbolem pro naši současnost i budoucnost. Mnohé se již od doby první republiky změnilo, a obzvlášť v tomto roce. Nerozdávejme vyznamenání, ale poděkujme. Poděkujme lékařům zdravotníkům a všem těm, kteří se snaží o to abychom spolu tento svátek mohli pokud možno všichni slavit i následujících letech. S obrovskou úctou před vámi smekám, vy jste ti hrdinové, kterým patří letos největší sláva.

28. říjen je 301. den roku podle gregoriánského kalendáře (302. v přestupném roce). Do konce roku zbývá 64 dní. Doufám, že další rok bude pro nás všechny ten šťastnější. Pevné zdraví a někdy snad brzy na viděnou.

Mgr. et Bc. Rudolf Sochor, ředitel školy