Těšíte se do školy stejně jako náš pan ředitel?

Petr MarekAktuality

Vážení žáci, rodiče, kolegové,
ano opravdu to je tady – posledních pár dnů, hodin, pro někoho minut, záleží v jakých jednotkách svůj čas měříte. Zažili jsme téměř dva měsíce jiného života. Nemuseli jsme ráno vstávat, rodičům jsme lezli na nervy a spotřebovali o mnoho více dat v telefonu. Mnozí z nás zažili i první lásky ať už k lidem, zvířatům či jiným lákadlům našeho světa. Mnozí navštívili skrytá zákoutí Čech, či světa, a doufám, že naší planetu nikdo reálně neopustil. 

I já patřím k těm, kteří mají konec prázdnin jako neveselé období. Podle průzkumů trápí končící prázdniny paradoxně i dospělé, kteří už školním lavicím dávno odrostli. Tenhle čas máme od dětství zafixovaný jako depresivní, spojený s koncem čehosi, co bylo krásné – a hned tak se nevrátí.

Je zřejmé, že ten, kdo nenávidí pomyšlení na konec prázdnin nejvíc, jsou pochopitelně děti a učitelé. Na rozdíl od rodičů či prarodičů. Proto vynechme pár zákeřných otázek:  1. Tak jak se těšíš do školy? 2. Neměl(a) by ses už něco učit?  3. Koho asi budete mít na matematiku? Nebo též vynechat poučky typu: Musíš pracovat naplno hned od začátku.  Hlavně neříkej, že první dny se ve škole nic nedělá. A ne abys šel (šla) v první školní den oblečený(á) jako maškara.

Nechte pokud možno všemu hladký průběh. Vaše děti a naši žáci jsou natolik silné osobnosti, že vše zvládnou. Věřte jim. 

Při pohledu na předpověď počasí to skoro vypadá, že to měla příroda načasované. Konec prázdnin a návrat do školních lavic prý utne dny vysokých teplot a přinese konečně vytoužený déšť. No a déšť prý přináší štěstí, tak ať ho přinese všem našim žákům, učitelům a rodičům, a nejen ve škole samotné. Těšíme se na setkání a krásný školní rok 2022/2023.

S nadsázkou se dá říct, pokud chcete prodloužit prázdniny a  naplánovat nějakou venkovní akci, tak doporučení zní jasně – aby termín té vaší nepřekrýval termín tradiční akce, kterým je Lesnický den v Arboretu v Kunraticích 10. září 2022. Tam si můžeme popovídat nejen o prázdninách.
Tak hlavně ať už jsme spolu.
Rudolf Sochor