Listopadové poděkování pana ředitele

Petr MarekAktuality

17. listopad

Děkuji, asi tímto je potřeba začít. Děkuji odvaze, jakou měli studenti škol v roce 1939, když uspořádali pochod k výročí založení naší republiky, při kterém bohužel zahynuli lidé. Všichni si tuto událost spojujeme se smrti Jana Opletala, ale postřelen byl i dělník Václav Sedláček, který svým zraněním později podlehl. Mnohem horší však byla reakce tehdejší moci na samotný pohřeb Jana Opletala.

Sedmnáctého listopadu uzavřeli Němci vysoké školy a pozatýkali několik tisíc studentů. V ranních hodinách v ruzyňských kasárnách popravili devět studentských funkcionářů. Později 1200 vysokoškoláků poslali do koncentračních táborů. Toto byla cena za touhu po svobodě. Samozřejmě nyní je více připomínán 17. listopad 1989, kdy opět studenti chtěli projít Prahou, aby dali najevo svou touhu po svobodě. Tyto události jsem již zažil a jsem hrdý, že jsem byl u toho. Spustil se tím proces nezbytné změny systému. A nastaly roky do kterých jste se narodili už Vy.

Je krásné, že vy, žáci naší školy, a nejen naší, nemusíte zažívat doby minulé a je také krásné, že po té svobodě stále toužíte. Nebýt vašeho elánu nikdy by se žádná společnost nehýbala dál. A proto jsem začal a skončím slovem DĚKUJI.

Vše krásné k vašemu svátku.

Mgr. et Bc. Rudolf Sochor
ředitel školy