Prázdninové zamyšlení ředitele školy

Petr MarekAktuality

Krásný den milí žáci, rodiče, kolegové a přátelé školy.
Bývalo zvykem, že jsem vždy v půlce prázdnin bilancoval předchozí školní rok a naznačoval plány do toho budoucího. Letos se mi ale nějak nechce psát o škole, jelikož vše zastínil požár v národním parku kousek od našeho města. Většina lidí si bohužel myslí, že se dá přírodě a jejím živlům poroučet, ale ono to tak není. Místo abychom se ji učili chápat a pomáhali jí, nenapravitelně zasahujeme do jejího vývoje a pak jsme smutní z důsledků, které v současné době způsobuje oheň. Co je však ještě horší, že se opět vynořují ti, kteří se buď chtějí zviditelnit, nebo jen prostě na sebe upozornit a obviňují toho či onoho, co kdo zavinil. Přitom nikdo nemůže předpokládat, jaký důsledek tyto názory mají na lidi, kteří přišli o své domy, o svou historii atd. Je škoda, že se navzájem vice neposloucháme, že si určujeme pravdu jen na základě jedněch poznatků a nikoliv na základě více informací. Tím nemyslím jen ve vztahu k tomuto neštěstí, ani jen k přírodě, ale k životu vůbec. Pryč jsou časy, kdy u jednoho stolu seděli sparťan a slávista, příslušníci té, či oné partaje a navzájem se pošťuchovali, ale při tom se tolerovali. A zde je možné východisko, které vidím u nás ve škole. Máme totiž více oborů, ale žáci se navzájem baví, sdílí si informace. I tím možná nemají jen jeden pohled na události a činnosti ve svém životě. Žádná škola nemůže člověka naučit všechno, ale měla by ho připravit na to, aby si byl schopen utřídit informace tak, aby neškodil dalšímu pokolení. Učme se, nejen ve škole, poslouchat přírodní zákony, neboť ty platí a budou platit stále.
Přesto všechno jsem optimista, vidím ve vás současných i minulých žácích školy naději, že zítřky, pozítřky, další dny a týdny, roky a tak dále budou lepší. Chtěl bych poděkovat všem, kteří i o prázdninách pracují ve škole, organizovali dětské tábory, či prázdninové praxe. Chtěl bych vám popřát ještě měsíc úžasných zážitků a hlavně zdraví a pohodu. Přeji vám takové dny, které jste si vysnili – tam, kde to máte rádi. Pohodové léto všem! Energii budete potřebovat od září třeba zase ve školních lavicích a nejen v naší škole.
Jo, a nebojte se, zase pro vás něco nového ve škole připravíme, jen se mi fakt letos o tom nějak nechtělo psát.

Mgr. et. Bc. Rudolf Sochor, ředitel školy