Pár slov pana ředitele ke Dni učitelů

Petr MarekAktuality

Tak jako každý rok i letos si připomínáme významný den – svátek učitelů.

Světový den učitelů se od roku 1994 po celém světě slaví 5. října. V České republice však připadá každoročně na 28. března, kdy oslavujeme výročí narození Jana Amose Komenského. Ten se narodil v roce 1592 v Nivnici u Uherského Brodu. Je uznáván jako významný český spisovatel, humanista, filozof, teolog a zakladatel moderní pedagogiky.

Asi by se i on měl letos co učit, jak reagovat na současnou situaci. A proto dnes nebudu opěvovat učitele a děkovat jim tak jako každý rok na koncertu k jejich svátku, který každoročně pořádáme ve Šluknově.

Naopak chci před vámi s pokorou smeknout. Učitelky mateřských škol většinou stále pracují. Učitelé základních a středních škol se sami učí, zdokonalují se v nových technologiích a příprava na hodinu jim trvá mnohem déle.

To vše vím, ale letos musím hlavně poblahopřát a poděkovat rodičům a starším žákům. Mnozí z nich se stali jedni z nás, také se stali učiteli, ať již svých dětí či sourozenců. Děkuji, děkuji, víc opravdu nemohu.

Ministerstvo školství tento den vyhlašuje výsledky ankety Zlatý Ámos a uděluje Plakety Jana Ámose Komenského pro nejlepší učitele, což by letos spíš měl dostat někdo z rodičů, protože ti chodí do práce, vaří, starají se o běžný chod rodiny a k tomu ještě učí.

Vzpomeňte si tedy dnes alespoň na jednoho dobrého učitele, který ve vás zažehl jiskru, a pokuste se rozzářit vaše, naše děti. Stojí to za to.

Doufám, že se někteří kolegové neurazili, ale nyní jsme na jedné lodi. Věřím, že bude líp. Společně to dáme.