Pár slov pana ředitele k Velikonocům

Petr MarekAktuality

Vážení žáci, rodiče, kolegové,
vím, přát letos něco k Velikonocům je velice komplikované. Velikonoce v roce 2020 začínají Velkým pátkem 10. dubna a končí Velikonočním pondělím 13. dubna. Tento svátek však letos poznamená pandemie koronaviru a opatření proti jeho šíření.

Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanů a podle jejich pojetí se váží k ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Svůj původ mají s největší pravděpodobností v pohanských tradicích a oslavách jara, ačkoli si jejich počátky mnohé společnosti vykládají různě. A takto je dlouhé roky vnímáme i my. Obejít členy rodiny, sousedy a známé, popřát si, vykoledovat si vajíčko, či něco na veselou mysl a jít dál. Letos to bude jiné, pro někoho možná smutnější, ale najděme v tom kus radosti a výzvy. Budeme ve svých rodinách a s těmi nejbližšími, tak jim alespoň tím přáním dejme najevo, že je máme rádi.

Historicky jsou Velikonoce upomínkou na Kristovu smrt. Je pro mě výzvou, abych bedlivě žil v přítomném okamžiku, uvědoměle přistupoval k setkání s druhými lidmi a všeho si vážil, jako bych to měl zažít naposled, a to život zintenzivňuje. Smrt tak posiluje život.

Láska je silnější než smrt.

Užijte si tyto svátky v kruhu rodiny, pokud máte tu možnost. A nezapomeňte – bude líp. Společně to dáme.