Pár slov pana ředitele k 17. listopadu

Petr MarekAktuality

Krásný, pokud možno i v této době, pohodový den. Již několik let píši v tuto dobu přání vám, žákům školy, k vašemu asi největšímu svátku. Vždy jsme ho slavili tak nějak společně, i když jsme si nepřipíjeli, ale byli jsme tak nějak blízko sebe. Letos to bohužel není možné a mně je, přiznám se, smutno. Ano, stýská se mi po vás, po žácích i učitelích naší školy. Možná se tak necítíte, ale škola bez vás je prázdná a stejně tak oslava bez vás je k ničemu. I přesto si dovolím jen krátce napsat, proč tento den slavíme. Zapnete li svůj počítač či mobil, první co na vás na monitoru vyskočí, když zadáte dnešní datum je: 17. listopad je v České republice státním svátkem, konkrétně jde o Den boje za svobodu a demokracii. Jak to postihne obchody, nakoupíme si v tento den?

Trošku zvláštní, ale asi to odpovídá této době. Zřejmě neměl být tento den v listopadu. On ale je v listopadu, právě proto, že příčinou bylo potlačení tiché demonstrace u příležitosti 21. výročí vzniku Československé republiky, během níž došlo ke zranění studenta lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jana Opletala. Tuto demonstraci z velké části organizovali právě studenti, kteří již 27. 10. vylepovali letáky s pozvánkou k účasti na tomto shromáždění a u pomníků mnoha významných osobností naší historie kladli kytice s trikolórou. Ano, studenti byli tou hybnou silou. Stejná trikolora se pak objevila v ulicích i v roce 1989. Opět studenti posunuli chod dějin. Letos vám však nebrání ve studiu politické hnutí, ale pandemie covidu-19 v Česku, a nejen zde, ale na celém světě. Možná i to by vás všechny mělo motivovat v touze po vzdělání stejně jako vaše předchůdce ve zmiňovaných letech a pokusit se dosáhnout nejvyššího vzdělání. Jen rozumný a osvícený člověk nepodlehne bájím a bludům a nenechá sebou vláčet od ničeho k ničemu. Mně letos nezbývá, než tomu věřit a držet vám palce, že vaše budoucnost taková bude. Přeji vám to a zároveň gratuluji k dnešnímu svátku.

Jelikož letos nemůžeme slavit spolu, rozhodli jsme se s Carlem Dobsonem a Romanem Brožem, že dokončíme turistické posezení na odpočinkovém místě na Jelení skále u Šluknova. Možná, že až se vrátíte do školy, udělá vám to radost. A třeba to potěší i obyvatele Šluknova, či turisty kteří k nám přijedou.

Mgr. et Bc. Rudolf Sochor, ředitel školy