NAŠI ABSOLVENTI NA ZAJÍMAVÝCH MÍSTECH: HONZA POLÍVKA – ošetřovatel v plzeňské zoo

Petr MarekAktuality, Lesníci

(rozhovor vedl a zaznamenal David Hlinka)

DH: Ahoj Honzo, děkuji ti, že jsi souhlasil s tímto rozhovorem. Přišlo mi velmi zajímavé místo, kde si profesně zakotvil a myslím, že by to zajímalo i další lidi. Tak jdeme na to.
První otázka. Kdy jsi na naší škole maturoval a v jakém oboru?
HP: Maturoval jsem z oboru lesnictví v minulém roce.

DH: Měl jsi představu o tom, kam bys po maturitě chtěl jít do zaměstnání?
HP: Jistou představu jsem měl. Chtěl jsem se věnovat zvířatům. Což mi šluknovská lesnická škola umožnila.

DH: Co tě na škole bavilo nejvíce?
HP: Nejvíce mě bavil předmět ochrana lesa. Zde jsem uplatňoval své zkušenosti a znalosti o hmyzu, opravdu mne tento předmět bavil.

DH: My tedy už víme, že pracuješ v plzeňské zoologické zahradě. Jak se stalo, že tě osud zavál na toto místo?
HP: Tak to bylo veliké štěstí. Posílal jsem životopisy, kam to šlo. Kontaktoval jsem Lesy ČR i vojenské lesy, vše s nulovou odezvou. Tak jsem začal hledat něco, co bylo aspoň trochu spjaté s přírodou. A když jsem to už málem vzdal a smiřoval se s tím, že budu pracovat v čajovně, tak se ozvali ze ZOO. Hned jsem tam jel na pohovor a vše vyšlo dobře a jsem tu.

DH: Skvělé. Co je náplní tvojí práce?
HP: Jsem ošetřovatelem malých savců. Tato práce zahrnuje krmení, čistění (voliér, terárií, expozic), tvorbu nových terárií a voliér, kontrolu zdravotního stavu zvířat a rozmnožování.

DH: Můžeš prozradit, která ze zvířat jsou tedy ve tvé péči? Stačí jen pár, příkladem.
HP: Různé druhy velemyší, netopýři, lemuři, kuskusové a mnoho dalších.

DH: Lze říci, že v této nevšední práci, kterou vykonáváš, využíváš nějaké znalosti, které si získal na naší škole?
HP: Ano, to určitě využívám. Sice ne všechny, ale ty zoologické a biologické využívám hodně.

DH: Můžeš se pochlubit nějakým chovatelským úspěchem?
HP: Momentálně máme mláďata u různých zvířat, o které pečujeme. Bohužel nejsem oprávněn sdělovat čerstvé informace, ale z dřívějška mohu uvést, že se nám daří třeba trvalý odchov hutie stromové. Pak ještě mláďata různých druhů hrabošů.

DH: Jak jsi ve své práci spokojený?
HP: Na sto procent spokojený. Kolektiv je skvělý a pracuji se zvířaty, které jsem předtím ani neznal či viděl pouze na obrázku.

DH: Paráda. Jak vidíš svůj profesní život do budoucna?
HP: Chtěl bych v tomto druhu práce pokračovat i nadále a pracovat i s jinými živočišnými druhy než jen se savci. Jak se říká, časem se ukáže.

DH: Vzpomeneš si občas na dobu studia na naší škole?
HP: Ano, vzpomínám. Vždy, když se podívám na strom, tak vidím hodiny botaniky. Jsou to krásné vzpomínky, jen co je pravda.

DH: Tak ti děkuji moc za rozhovor a přeji ti v pracovním i osobním životě mnoho úspěchů a věřím, že se brzy v plzeňské ZOO potkáme.
HP: Já také děkuji a budu se těšit na další spolupráci. Lesu zdar.

DH: Lesu zdar

Please select a menu in the block settings to the right