Myšlenka vévody z Edinburghu Prince Philipa

Petr MarekAktuality, Blog

Jak již mnozí z vás vědí, dne 9. dubna roku 2021 opustila tento svět Jeho královská Výsost vévoda z Edinburghu řecký a dánský Princ Philip, jenž byl manželem britské královny Alžběty II.
Jeho život byl dlouhý, plný nástrah již v jeho dětství, ale i přes to dokázal najít svou životní lásku – královnu Alžbětu II.
Láska mezi těmito dvěma lidmi pravděpodobně vznikla při jejich setkání v roce 1939 ve škole královského námořnictva v Dartmouthu. Po tomto setkání si začali posílat dopisy a zamilovávali se do sebe stále víc a víc. Během druhé světové války princ Philip sloužil v britském vojenském námořnictvu, poté byl povýšen na námořního poručíka. Alžběta a Philip měli svatbu v roce 1947 a poté postupem času se jim narodily 4 děti. Určitá období tento pár trávil na Maltě, kde byl Philip námořním důstojníkem.
Princ Philip byl vždy známý tím, že se zúčastňoval společenského života, zaměřoval se na životní prostředí, vzdělávání a sport. Mj. byl také patronem asi 800 organizací, z nichž jednou je právě DofE.
Vytvoření DofE, Mezinárodního ocenění pro každého, kdo se chce posouvat dál za své hranice a rozvíjet tak sebe samého, bylo tedy právě jeho myšlenkou. Díky této myšlence, o které nám pověděl náš pan učitel Pleva a kterou jsme začali s jeho podporou následovat – my, 5 dívek a 1 kluk ze Střední lesnické a střední odborné školy ve Šluknově, máme nejen úžasné zážitky z míst, která jsme společně navštívili, ale především jsme poznali, co je to pravé přátelství.
Tím, že kráčíme všichni společně bok po boku hlava nehlava přes všechny překážky, jsme si mezi sebou vytvořili pevné pouto přátelství, vzájemně se po celou dobu poznáváme a tou cestou, kterou kráčíme, poznáváme i sebe samotné. Častokrát jsme byli postaveni před těžká rozhodnutí, ale vždy jsme našli společné řešení a cestu. Neotáčíme se k sobě zády a držíme pospolu. Díky DofE si umíme stanovit cíl a toho dosáhnout i přes všechny překážky, které nám osud staví do cesty. Umíme podat pomocnou ruku jak sobě navzájem, tak těm, které neznáme. Překonáváme své hranice, vzájemně si pomáháme a podporujeme.
Troufnu si za naši šestici tvrdit, že to vše známe a máme hlavně díky DofE, které vzniklo díky Princi Philipovi.
Mezi naše zážitky, které jsme mohli prožít, patří například jedno z našich největších překonání – 70 km za 3 dny v dnech, kdy sluníčko pálilo, nohy bolely a voda pomalu ale jistě docházela, jelikož jsme nemohli nalézt studnu s vodou. Mezi další skvělé zážitky řadíme určitě to, že jsme sjeli řeku bez větší újmy a jako úspěch jistě bereme, že jsme se nikdo neutopil :-D. Večery strávené u ohně s kytarou jsou k nezaplacení. A co teprve naše společná dobrovolnická činnost spojená se soustředěním, kdy jsme spali pod širou oblohou i v dešti doufajíc, že přestane pršet. Teď pevně věříme a doufáme v to, že se naše poslední etapa – Zlatá úroveň – odehraje v rakouských Alpách, kde dosáhneme až k vrcholku hor, vykoupeme se v ledovcových jezerech s křišťálovou vodou a s proslulými vodopády, a kde, doufejme, zvládneme zdolat i via ferrata s výhledem na horské jezero, lesy, louky a hory.
To všechno je DofE – úžasná komunita lidí s tisíce životních příběhů, kdy každý člověk má ten svůj příběh, který je jedinečný.
Těmito slovy děkuji za naši šestici, že se na tomto světě našel někdo, kdo dokázal zrealizovat svou myšlenku a dal tím možnost přirozenému rozvíjení, vzdělávání a nacházení sebe sama spoustě lidem.

Lucie Rálišová a její DofE rodina