DofE

Lesnická škola ŠluknovProjekty, granty, programy

DofE – mezinárodní cena vévody z Edinburghu

Program DofE založil v roce 1956 manžel britské královny Alžběty II. princ Philip, vévoda z Edinburghu (proto název DofE – zkratka Duke of Edinburgh), společně s německým pedagogem a velkým propagátorem zážitkové pedagogiky Kurtem Hahnem a vedoucím první úspěšné expedice na vrchol Everestu lordem Huntem.

Prvotním smyslem programu tehdy bylo poskytnout britským chlapcům, z nichž mnozí přišli ve druhé světové válce o otce, možnost pracovat na sobě a věnovat se něčemu smysluplnému, zejména v době mezi dokončením školní docházky a nástupem na vojnu. Již dva roky po svém založení byl program otevřen i dívkám a rychle se rozšířil po celém světě. V roce 1980 se posunutím horního věkového limitu na 25 let a změnou některých kritérií ustavil program DofE tak, jak ho známe dnes.

Prvního milionu účastníků tento program dosáhl v roce 1975, v roce 1989 pak byla překročena hranice dvou milionů účastníků. V současné době je do programu zapojených přes osm milionů mladých lidí ve více než 140 zemích celého světa.

Program DofE pomáhá mladým lidem lépe poznat sama sebe, získat nové dovednosti a vytrvat. Přináší jim možnost zapojit se do osvědčeného programu, v případě potřeby získat finanční podporu pro své aktivity a stát se součástí mezinárodní komunity.

• Program DofE je dobrodružnou cestou plnou nových zážitků, kamarádů a zkušeností.
  • Program DofE mladé lidi přivádí k aktivitám, o nichž do té doby často jen snili, a ukazuje jim, že s odhodláním je možné všechno.
  • Součástí programu DofE je dobrovolnictví, v němž se mladí lidé učí dávat a dostávat zároveň.
  • Program DofE učí mladé lidi přistupovat ke svému vzdělávání a volnému času aktivně.
  • Mladí lidé si v programu DofE sami vybírají, jaké výzvy a cíle chtějí splnit a jakým aktivitám se chtějí věnovat.

Další informace o programu DofE najdete na:

www.dofe.cz

V Česku programem DofE prošlo přes tři a půl tisíce mladých lidí, od roku 2013 se do něj zapojuje několik stovek dalších mladých lidí ročně. Program DofE podporují známé české osobnosti, které pro mladé lidi mohou být příkladem a motivací, například moderátor Marek Eben, rybář Jakub Vágner, horolezkyně Klára Poláčková, herec Petr Forman nebo cestovatel Dan Přibáň.

V letošním školním roce 2014/15 se do tohoto programu zapojili i žáci naší školy.