Střední lesnická škola a Střední odborná škola Šluknov

Kurzy

Atraktivní turistický kurz na italské Elbě (3.-12.6.2016) v nás zanechal nezapomenutelné zážitky

KOMPLETNÍ FOTOGRALERII NAJDETE ZDE: Foto z Elby 2016

            V pátek 3.6.2016 v časných ranních hodinách odjížděla naše skupina žákyň 2.SO, plna očekávání, na turistický kurz, který se konal na italském ostrově Elba. Po 26 hodinách náročné cesty jsme druhý den připluli ke břehům tohoto čarokrásného ostrova. Již samotná plavba trajektem a pro některé z nás i první setkání s mořem, bylo zážitkem, na který se nezapomíná.

Náš kemp (Casa dei Prati – přeloženo „domky na paloučku“) na jihu ostrova u městečka Lacona nám poskytl velmi příjemnou základnu, z které jsme objevovali tento ostrov. Ostrov, kde „nechtěně“ pobýval na začátku 19. století (1814) po dobu 10 měsíců i francouzský císař Napoleon Bonaparte, jehož zásluhou byly na ostrově vybudovány silnice a škola.

Průzračné azurové moře, nádherné útesy, skály, pláže, bujná subtropická vegetace, malebná přímořská  a horská městečka, na nás středoevropany působily téměř magickým dojmem.

Během týdenního pobytu jsme se snažili všechny tyto krásy Elby poznat. Samozřejmě jsme navštívili největší přístav a hlavní město Portoferraio, včetně Napoleonovy rezidence, přístavy Marciana Marina, Marina di Campo, horská městečka Poggio a Marciana, kde jakoby se zastavil čas. Pod vedením učitele Ing. Mgr. Anděla a bývalého učitele Ing. Riedla jsme vystoupili (Gregorová Kateřina  a Surmajová Nikola) náročnou pěší tůrou na nejvyšší horu ostrova – Monte Capanne (1.019 mnm), za což nám, jistě právem, bylo na nástupu vyjádřeno  uznání. Aby ti méně zdatní nebyli ochuzeni o nádherný výhled, z této více jak kilometr vysoké hory, na celý ostrov i vzdálenou Korsiku, druhá část naší výpravy vyjela, pohodlně, ale finančně náročněji, lanovkou na vrchol, kde jsme se obě výpravy sešly. Dále jsme také podnikli několik výletů v okolí Lacony, jejichž cílem bylo zdokumentovat nádherná panoramata, která tento ostrov skýtá z vyšších nadmořských výšek. Že se nám to podařilo, dokumentují některá fota, která pořídili žáci a pedagogové.

Samozřejmě, že kromě těchto atraktivních poznávacích výletů, jsme plnili obsahovou náplň TK, tj. učili jsme se základům topografie, zdravotnické první pomoci, základním tábornickým dovednostem (např. uzly) a poznávání místní fauny a flory. K tomu jsme se každý den zúčastňovali sportovních soutěží či dalších aktivit (odbíjená, pétanque – turnaj vyhrála Simona Ortmanová, přehazovaná, stolní tenis, badminton). Nesmíme opomenout ani velmi podařenou soutěž ve vaření, při které bylo vytvořeno celkem 6 „kulinářských skvostů“. Fantazii při této soutěži nebylo bráněno, a tak vzniklo mnoho vynikajících jídel, z kterých vybrat porotou to nejlepší, bylo skutečně tvrdým oříškem. Vítězem porota určila menu Kateřiny Štěpkové a Simony Ortmanové -„Máma vaří lépe + dezert „Sladká tečka“. Titul „Blaf TK“ udělen nebyl.

Samozřejmě, že jsme téměř každý den využívali nádherného počasí ke slunění a koupání v moři či kempovém bazénu. „Přežili“ jsme také pořádnou noční bouřku s hromy a blesky se značným přívalem vody.

Na závěr TK jsme ještě byli přezkušováni z výukových témat. Dokázali jsme našim pedagogům, že jsme se tu přeci jenom něčemu naučili, neboť nejhorší známka byla pouze jedna trojka, zbytek jedničky a dvojky. Dvě z nás prospěly s vyznamenáním (Maria Bortenreuterová a Kateřina Gregorová).

Na závěrečném nástupu Ing. Petroušek provedl celkové vyhodnocení TK a po zásluze byli odměněni ti nejlepší a nejaktivnější z nás. Každý účastník TK obdržel na památku Účastnický list, který potvrzuje úspěšné absolvování turistického kurzu Elba 2016.

Bohužel však nadešel poslední den pobytu (sobota 11.6.2016) a my jsme se museli večer s tímto nádherným ostrovem rozloučit. Pobyt nám velmi rychle utekl, některým se vůbec nechtělo domů. Čekala nás již pouze únavná cesta zpět domů.

Na závěr jsme se téměř všichni shodli, že TK byl skvělý a zcela jistě v nás zanechá vzpomínky na celý život. Poděkování patří i všem pedagogům, díky nimž jsme se něčemu naučili a hlavně poznali tento, naštěstí ještě ne tak turisticky objevený, kouzelný ostrov. I pedagogové nám při závěrečném hodnocení složili kompliment a poděkovali za vzorné chování a reprezentaci školy a za aktivní přístup k obsahové náplni TK, takže oboustranná spokojenost.

Domů jsme přijeli navečer v neděli 12.6.2016 , trochu unavení, ale většinou opálení, plni čerstvých a nezapomenutelných zážitků a hlavně všichni zdraví, bez sebemenšího úrazu (tedy, když nepočítáme drobné spáleniny či hmyzí bodance). Titul „spálená topinka“ – tentokrát udělen nebyl.

Arive de vergi isola d´Elba (italsky – na shledanou Elbo)!

Snad se sem ještě někdy vrátíme, bylo přání mnoha z nás.

Účastníci TK Elba 2016 (žákyně 2.SO a pedagogové)

P.S. Poděkování patří také našim rodičům, kteří nám finančně tento nádherně strávený týden u moře finančně zajistili.